Рукомет у Србији све више поприма облике диносауруса на издисају. И поред повремених бљескова, који су од оног Првенства Европе 2012. у Београду, када су мушкарци освојили сребро, махом резервисани за девојке, које су нас некако навикле да и поред многобројних проблема у нашем Савезу, лигама, дају све од себе у дресу са државним грбом.
Играле су српске рукометашице и финале светског шампионата 2013., полуфинале Еура 2014. године, а од доласка Љубомира Обрадовића на клупу репрезентације 2017. године, било је неколико заиста одличних резултата, закључно са освојеним 6. местом на Светском првенству у Јапану, када су Српкиње показале пре свега сјајну игру и уз мало среће могле да се умешају и у борбу за медаље.
Ипак, остварен је тада кључни циљ, пласман у квалификације за Олимпијаду у Токију, које су померене за март 2021. године, због ситуације са пандемијом корона вируса.
У Данској је све кренуло одлично, ако изузмемо тешку повреду Андрее Лекић на старту шампионата против Холандије. Савладан је светски шампион, након великог преокрета у другом полувремену, 29:25. Сви су тада помислили да се све отвара за српску репрезентацију. У групи су још биле Мађарице, које ће бити домаћин квалификација за ОИ у Токију и Хрватице, које су потпуно подмладиле састав и растерећене стигле у Колдинг.
Уместо победа, тешки порази рукометашица Србије, чија се игра потпуно распала већ против Мађарске. Ако се тада могло и причати о неком умору, с обзиром на то да је утакмица играна само 18 сати након завршетка меча са Холандијом, онда за виђено против Хрватске заиста нема никаквог оправдања.
Скраћена ротација од само четири бека, јесте узела данак, али чини се да против оваквог ривала је морало више. Чак и бод би Србији донео много, јер после тријумфа Холанђанки над Мађарском, наша репрезентација би у том случају пренела 3 бода у другу фазу. Није међутим било храбрости у нашим редовима, Лишчевић је у последњем нападу поново покушала да проигра Поп-Лазић, уместо сама да решава и прилика је отишла у неповрат. С друге стране, хрватски селектор Шоштарић увидео је наше мане, пребацивао чак и крила на позицију бекова, убзавао игру, али одговора с друге стране није било.
Хрватице даље иду са 4 бода, Холандија и поред само једног тријумфа је друга са 2 бода, након победе у последњем колу од 28:24, док Мађарска у другу фазу иде без освојеног бода. Наше рукометашице после убедљивог пораза од Мађарица су биле најслабије у мини табели, па Холанђанке и Мађарска иду даље и поред истог учинка као наша селекција од једне победе и два пораза.
У јануару креће и Светско првенство за рукометаше у Египту, међутим наша мушка селекција није успела да се пласира ни међу 32 најбоље планетарне репрезентације, додуше после одлуке ИХФ није ни имала шансу да одигра бараж против Словеније, па ће светски шампионат проћи без учешћа Србије.
Време је чини се за промене у врху, избори за првог човека Рукометног савеза Србије се ближе, кандидати ће по свему судећи бити Драган Шкрбић и Милена Делић, бивши рукометни асови, а видећемо да ли неко од њих има снаге за корените промене у овом некада трофејном спорту.
фото: ЕПА, РСС